Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak kupić lub wynająć biuro czy apartament

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-25 10:57:33
maroko, nieruchomości, prawo

Cudzoziemcy nie mogą w Maroku kupować ziemi rolnej, a zakup terenów pod inwestycje jest uciążliwy. Nie ma natomiast ograniczeń w kupnie lokali mieszkalnych i wynajmie nieruchomości przez cudzoziemców. Wynajem odbywa się najczęściej za pośrednictwem działających na rynku agencji nieruchomości.

 

 

Ponieważ rządowi zależy na przyciągnięciu jak największej liczby inwestorów zagranicznych, jest możliwość zmiany natury prawnej terenu rolniczego, poprzez zaliczenie go do klasy „przeznaczenie nierolnicze” (V.N.A.). Procedura ta jest jednak bardzo skomplikowana.

Kupno obszaru należącego do państwa może zająć cztery miesiące, a ziemi rolej - rok, jeśli projekt nie jest związany z rolnictwem, a nawet dwa lata, gdy chodzi o tereny nadmorskie.

Poważną przeszkodą dla potencjalnego inwestora jest czas oczekiwania na pozwolenie na budowę lub na inwestowanie – wynosi on odpowiednio dwa i osiem miesięcy.

Rejestracji nabytej nieruchomości dokonuje się w jednym z 19 regionalnych urzędów ksiąg wieczystych (odpowiadających siedzibom trybunałów pierwszej instancji), podlegających administracji centralnej (Agence nationale de la conservation foncière, du cadastre et de la cartographie).

Kupno nieruchomości pociąga za sobą obowiązek uiszczenia opłat i podatków, zależących od sytuacji prawnej nieruchomości.

Zakup lub dzierżawa terenów pod inwestycje jest łatwiejsza w tworzonych coraz liczniej strefach przemysłowych i wolnocłowych oraz parkach przemysłowych. Uruchomiony w 1999 r. Fundusz Hassana II na Rzecz Rozwoju Gospodarczego i Społecznego uczestniczy w finansowaniu zarówno infrastruktury przyjmującej inwestycje (tworzenie nowych i renowacja już istniejących stref przemysłowych), jak i projektów inwestycyjnych w konkurencyjnych sektorach gospodarki. Fundusz wspiera inwestorów bezpośrednio pokrywając część kosztów zakupu terenu i budynków, a także pośrednio (oddaje do dyspozycji przedsiębiorców, w zagospodarowanych strefach przemysłowych, gotowe do użytku lokale z niewygórowanym czynszem).

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert