Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-25 10:53:08
maroko, podatki, vat

Normy fiskalne w Maroku zmieniły się radykalnie wiele razy. Reforma ruszyła w 1984 roku. Maroko rozpoczęło stopniowe znoszenie ceł, przewidziane postanowieniami Układu Stowarzyszeniowego z UE.

 

 

Rodzaje podatków

 

  • od dochodów firm - IS
  • od dochodów osób fizycznych - IR
  • VAT - TVA
  • podatek solidarnościowy

 

Informacje o obowiązujących w Maroku opłatach celnych i podatkowych oraz wymogach importowych dostępne są na stronie marokańskiej administracji „Administration des Douanes et Impôts Indirects” http://www.douane.gov.ma/adil. Istnieje także możliwość bezpośredniego wystąpienia drogą elektroniczną (adii@douane.gov.ma) przez zainteresowane firmy, w tym z zagranicy, do marokańskiej administracji celnej.

Procedury handlu zagranicznego bywają uciążliwe, co może wydłużać odprawę eksportowanych do Maroka towarów.
 

Zmiany w podatkach

 

W 1986 roku wprowadzono VAT (taxe sur la valeur ajoutée – TVA), w 1987 roku podatek od dochodów firm (impôt sur les sociétés – IS), a w 1989 roku ustanowiono podatek dochodowy od osób fizycznych (impôt général sur le revenu – IGR), który został zastąpiony 1 stycznia 2006 roku podatkiem dochodowym od osób fizycznych (impôt sur le revenu – IR).

Kolejna faza reformy podatkowej zaczęła się wówczas, gdy Maroko rozpoczęło stopniowe znoszenie ceł, przewidziane postanowieniami Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską. Celem zmian była poprawa struktury podatków i usprawnienie zarządzania systemem podatkowym. Jednocześnie kontynuowana była, i jest nadal, rozpoczęta kilka lat temu reorganizacja i modernizacja marokańskiej administracji skarbowej.

Następna zmiana w reformowaniu systemu podatkowego nastąpiła w 2007 roku, kiedy ustawa budżetowa usankcjonowała przyjęcie Ogólnego kodeksu podatków, który wszedł w życie 1 stycznia 2007 roku.

Kodeks jest ukoronowaniem procesu uproszczenia i harmonizacji systemu podatkowego. Zebrał w jednym miejscu wszystkie przepisy podatkowe znajdujące się dotąd w różnych aktach prawnych. Kodeks stanowi jedyny punkt odniesienia dla kontroli skarbowych i rozwiązywania sporów podatkowych. Ze względu jednak na to, że system jest złożony, a zmiany w kolejnych ustawach budżetowych dosyć częste, dobrym rozwiązaniem dla zagranicznego przedsiębiorcy mającego zamiar prowadzić biznes w Maroku jest skorzystanie z usług lokalnego doradztwa podatkowo-finansowego.

 

Podatek od dochodów firm - IS

 

Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają dochody przedsiębiorstw i innych osób prawnych. Od 1 stycznia 2008 roku podstawowa stawka podatku została obniżona z 35 proc. do 30 proc., a dla firm z sektora finansowego, firm ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych czy leasingowych - z 39,6 proc. do 37 proc. Istnieją też stawki specyficzne: 8,75 proc., 10 proc., 17,5 proc. Dla przedsiębiorstw zagranicznych nie mających stałej siedziby w Maroku możliwe jest stosowanie podatku zryczałtowanego (8 proc.) lub potrącanego u źródła (10 proc. i 20 proc.).

Cechą charakterystyczną podatku od dochodów firm są liczne zwolnienia - całkowite lub częściowe, stałe lub czasowe, regionalne lub sektorowe.
 

Podatek dochodowy od osób fizycznych - IR

 

Podatek IR obowiązuje osoby fizyczne i spółki osób fizycznych. Opodatkowaniem objęte są zarobki i dochody uzyskane z tytułu wykonywanej pracy zawodowej a także dochody z nieruchomości ziemskich i kapitałowe.

Od 1 stycznia 2010 roku stawki podatku od wynagrodzeń wynoszą 0 proc. (zwolnione z IR są dochody roczne, które nie przekraczają 30 tys. MAD; 1 MAD = 0,3835 PLN), 10 proc., 20 proc., 30 proc., 34 proc. oraz 38 proc. (dla dochodów powyżej 180 tys. MAD). Podobnie jak w przypadku podatku IS, istnieje szereg środków derogacyjnych (szczególnie w zakresie działalności związanych z eksportem, nieruchomościami i turystyką).

 

VAT - TVA

 

Podatek od towarów i usług jest pobierany przy wszystkich operacjach związanych z działalnością handlową, przemysłową i rzemieślniczą, ze świadczeniem usług, z wykonywaniem wolnych zawodów i przeprowadzaniem transakcji importowych.

Stawka podstawowa wynosi 20 proc., a stawki zredukowane 14 proc., 10 proc. (część produktów żywnościowych, napojów) i 7 proc. (dla niektórych produktów konsumpcyjnych).

Z VAT zwolnionych jest wiele produktów przeznaczonych do konsumpcji wewnętrznej.

 

Podatek solidarnościowy

 

W ustawie budżetowej na 2012 rok wprowadzono nowy podatek – społeczną kontrybucję solidarnościową m.in. od zysków firm (od 2013 roku wynosi 0,5-2 proc. i pobierany jest od rocznych zysków netto równych lub wyższych od 15 mln dirhamów) i dochodów osób fizycznych (od 2013 roku waha się między 2-6 proc. i płacony jest od rocznych dochodów równych lub wyższych niż 360 tys. dirhamów).

 

Ważne linki
 

Informacje nt. systemu podatkowego w Maroku są udostępniane na stronach internetowych Ministerstwa Ekonomii i Finansów : www.finances.gov.ma

a także na:

Kingdom of Morocco - Moroccan Investment Development Agency: www.invest.gov.ma/index.php?Id=18&lang=en

Administracja Ceł i Podatków Pośrednich: http://www.douane.gov.ma

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert