Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Marokański elementarz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Stefan Kręcisz | 2017-01-30 19:06:51
maroko, casablanca, ludność, wphi casablanca

Maroko leży w północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Nazwa oficjalna to Królestwo Maroka.

Królestwo Maroka leży w północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Na wschodzie graniczy z Algierią, na południu z Mauretanią, a na północy z hiszpańskimi enklawami Ceutą i Melillą. Zajmuje obszar 446,550 tys. km². Pod administracją marokańską znajduje się również Sahara Zachodnia o powierzchni 264,3 tys. km².

Królestwo Maroka jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król (od 1999 r. Mohammed VI). Władzę ustawodawczą stanowi dwuizbowy parlament. Władza wykonawcza należy do rządu, na którego czele stoi premier mianowany przez króla spośród polityków zwycięskiej w wyborach partii.

Maroko liczy ponad 33,8 mln (2014 r.) mieszkańców. Według spisu z 2004 roku 55,1% Marokańczyków to mieszkańcy miast; średnia gęstość zaludnienia wynosi 43 osoby na km², przyrost naturalny – 1,4%. Ludność w wieku produkcyjnym (15-59 lat) stanowi 61,2% populacji. Współczynnik aktywności zawodowej osiąga 52,6%, a wskaźnik zatrudnienia – 46,9%. Arabowie i Berberowie stanowią 99,1% ludności Królestwa Maroka.

Stolicą jest Rabat (ok. 1 mln mieszkańców), a główny ośrodek gospodarczy – Casablanca (4 mln mieszk.). Do największych miast należą: Casablanca, Rabat, Tanger, Agadir, Tetouan, Fez, Marrakesz, Meknes, Safi.

Religią państwową jest islam. Wśród mieszkańców Maroka 98,7% stanowią muzułmanie (głównie sunnici), 1,1% chrześcijanie i 0,2% wyznawcy judaizmu.

Walutą narodową Maroka jest dirham marokański (MAD, DH), który dzieli się na 100 centymów. Kurs dirhama w stosunku do walut obcych ustala się na podstawie koszyka walut składającego się z euro (80%) i dolara amerykańskiego (20%).

Dewizy można wymieniać w bankach, kantorach i większych hotelach. Banknoty powinny być w dobrym stanie, nie pomięte, bez stempli i odręcznych napisów, w przeciwnym razie pracownicy kantorów mogą odmówić ich przyjęcia. Bankomaty znajdują się we wszystkich większych miastach, a także w ośrodkach turystycznych.

Transport

Sieć drogowa liczy około 60 tys. km, z których ok. dwóch trzecich pokryta jest nawierzchnią bitumiczną. Drogi krajowe stanowią ok. 20% sieci, regionalne – 18%, a prowincjonalne – 63%. Długość dynamicznie rozwijającej się sieci autostradowej wynosi 1800 km. Autostrady: Rabat-Casablanca-Marrakesz-Agadir, Rabat-Tanger-Oued Rmel (port Tanger Med), Casablanca-El Jadida-Safi, Rabat-Meknes-Fez-Oujda, Tetouan-Fnideq.

Maroko posiada 14 lotnisk międzynarodowych. Główne porty lotnicze to: Casablanka, Marrakesz, Agadir, Rabat, Tanger, Fez, Oujda, Nador, Ouarzazate oraz Laayoune (Sahara Zachodnia). Główne porty morskie: Casablanca, Tanger, Jorf Lasfar, Safi, Mohammedia, Nador, Agadir, Laayoune.

Graniczne przejścia lądowe: do hiszpańskich enklaw Ceuty (przez Fnideq) i Melilli (przez Nador), do Mauretanii koło Dakhla (Fort Guerguerat). Granica z Algierią jest zamknięta od 1994 r.

Długość sieci kolejowej: 1700 km. Pociągiem można podróżować na dwóch trasach: Tanger–Rabat–Casablanca–Marrakech oraz Casablanca–Rabat– –Meknes–Fez–Oujda–Bouârfa. Tabor kolejowy jest w dobrym stanie. Na ukończeniu znajduje się budowa kolei dużych prędkości (LGV- ligne à grande vitesse), na trasie: Tanger – Rabat – Casablanca, która ma być oddana na początku 2018 r.

Dobrze rozwinięta jest sieć transportu autokarowego, jednak ze względu na niską jakość taboru, a także nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego często dochodzi do wypadków. W miastach popularną i tanią formą komunikacji są tzw. małe taksówki (petit taxi); nie mają jednak one prawa opuszczać administracyjnych granic miasta.

 

Najnowsza historia

Maroko łączą szczególne relacje z Francją (protektorat 1912-1956) i Hiszpanią, co wynika z historii tego kraju. Zarówno Paryż, jak i Madryt zachowały swoje duże wpływy na miejscu.

W 1956 roku Maroko uzyskało niepodległość (Hiszpania zatrzymała jako enklawy Ceutę i Melillę oraz Ifni) i zostało członkiem ONZ. W 1957 proklamowano królestwo, a w 1977 roku, po okresie rządów bezpośrednich monarchy, nastąpił powrót do rządów parlamentarnych.

„Arabska wiosna”, która od 2011 r. przetoczyła się przez Afrykę Płn. i Bliski Wschód dotknęła także Maroko, gdzie jednak niepokoje miały ograniczony zakres. W referendum 2011 r. 98% głosujących poparło zaproponowane zmiany konstytucyjne (ograniczenie władzy absolutnej króla, wzmocnienie pozycji szefa rządu i parlamentu, demokratyczne reformy społeczne).

W listopadzie 2011 r. odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, w których zwyciężyła islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD), od lat wiodąca siła opozycyjna. Powstał rząd koalicyjny, na czele którego stanął premier mianowany przez króla spośród polityków zwycięskiej w wyborach partii (Abdelillah Benkirane).

W ostatnich wyborach parlamentarnych (07.10.2016 r.) ponownie najwięcej głosów zdobyła partia PJD, a jej przewodniczący otrzymał misję utworzenia nowego rządu.

Co warto wiedzieć

Maroko stopniowo liberalizuje przepisy dotyczące operacji handlu zagranicznego, gwarancji transakcji dewizowych i inwestycji za granicą. Przepisy publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Urzędu ds. obrotu dewizowego (www.oc.gov.ma). Wwóz i wywóz dewiz przez osoby fizyczne reguluje Ogólna Instrukcja Operacji Dewizowych z 31 grudnia 2013 roku. Przy wjeździe do Maroka osoby zamieszkałe za granicą (nie rezydenci) mają obowiązek pisemnego zadeklarowania przywozu dewiz w formie banknotów, jeśli:

  • ich równowartość wynosi 100 lub więcej tys. dirhamów, tj. ok. 9 lub więcej tysięcy euro
  • zamierzają ponownie wywieźć dewizy o równowartości przekraczającej 40 tys. dirhamów, tj. ok. 3,6 tys. euro,
  • rozważają wpłacenie dewiz na swój rachunek bankowy otwarty w dewizach lub dirhamach wymienialnych w Maroku.

 

Deklaracja jest ważna sześć miesięcy i na jedną podróż. Będzie ona potwierdzeniem źródła pochodzenia dewiz przy ich ewentualnym wywozie z KM. Natomiast wywóz dewiz (banknotów), których równowartość nie przekracza 40 tys. dirhamów, w zasadzie nie wymaga przedstawienia służbom celnym dowodu ich pochodzenia (o ile nie zachodzi podejrzenie popełnienia oszustwa). Niewykorzystane w Maroku dirhamy można wymienić powtórnie na dewizy tylko na podstawie zaświadczenia o wcześniejszej wymianie obcej waluty na dirhamy lub innego dokumentu potwierdzającego dokonanie tego typu operacji (potrzebny jest kwit z bankomatu lub automatu wymiany walut). W praktyce zdarza się, że przy wywozie kupionych w Maroku towarów służby celne żądają przedstawienia dowodu wymiany dewiz na sumę odpowiadającą wartości produktów. Podróżni mają prawo do przywozu i wywozu dirhamów, w formie banknotów, do 2.000 dirhamów (ok. 180 euro).

Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest obowiązkowe. Wymagana jest natomiast zielona karta. Poza nią, inne polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Na drogach należy zachować bardzo dużą ostrożność, ponieważ stosunek do przepisów drogowych jest w Maroku dosyć swobodny. Pojazdy poruszające się nocą nie zawsze mają oświetlenie.

Od 2005 roku Polacy wyjeżdżający do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały i do pracy. Prawo wjazdu na teren Maroka bez wizy obejmuje też Saharę Zachodnią.

 

Święta państwowe i religijne

1 stycznia - Nowy Rok

11 stycznia - Manifest Niepodległości

1 maja - Święto Pracy

30 lipca - Święto Tronu

14 sierpnia - Święto Odzyskania Oued Eddahab

20 sierpnia - Rocznica Re­wolucji Króla i Narodu

21 sierpnia - Święto Młodości – urodziny króla Mohammeda VI

6 listopada - Rocznica Zielonego Marszu

18 listopada - Święto Niepodległości

 

Dni wolne od pracy - święta religijne (ruchome)

Święto kończące Ramadan – Aid El Fitr (dwudniowe, w 2017 r. 26-27 czerwca)

Święto Ofiarowania – Aid Al Adha (dwudniowe, w 2017 r. 1-2 września)

Muzułmański nowy rok – 1 Moharram (w 2017 r. 22 września)

Urodziny proroka Mohammeda – Aid Al Mawlid (w 2017 r. 1grudnia)

 

Maroko w międzynarodowych organizacjach

Maroko jest członkiem ONZ, Światowej Organizacji Handlu, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Ligii Państw Arabskich, Arabskiej Unii Maghrebu (UMA), Afrykańskiego Banku Rozwoju (ABD), Międzynarodowej Agencji Energetycznej OECD. Posiada umowę stowarzyszeniową z UE, umowy o wolnym handlu z USA, Turcją, a także z Egiptem, Tunezją i Jordanią (porozumienie z Agadiru) oraz krajami członkowskimi AL (umowa GAFTA).

 

Ważne linki:

 

Ambasada Królestwa Maroka w Polsce

ul. Dąbrowskiego 72, 02-561 Warszawa

tel.: (22) 849 63 41

fax: (22) 848 18 40

info@moroccoembassy.pl

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Maroku

adres: 23, av. Oqbah, B.P. 425, 10090 Rabat, Maroc

tel.: (+212-537) 77-11-73, 77-17-91, fax: 77-53-20,

e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.rabat.msz.gov.pl

 

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP

adres: 9, Rue d’Alger, Casablanca, tel.: (+212) 522 275 443, 522 275 438

fax: (+212) 522 278 462

e-mail: casablanca@trade.gov.pl

www.morocco.trade.gov.pl

 

Administracja gospodarcza

Kancelaria Premiera: www.pm.gov.ma/fr

Ministerstwo Ekonomii i Finansów: www.finances.gov.ma

Dyrekcja Studiów i Prognoz Finansowych: www.finances.gov.ma/depf/depf.htm

Wysoki Komisariat ds. Planowania: www.hcp.ma

Ministerstwo Infrastruktury i Transportu: www.equipementransport.gov.ma

Ministerstwo Turystyki: www.tourisme.gov.ma

Ministerstwo Energii, Górnictwa, Gospodarki Wodnej i Środowiska: www.mem.gov.ma, www.minenv.gov.ma

Ministerstwo Rolnictwa i Rybołówstwa Morskiego: www.agriculture.gov.ma, www.mpm.gov.ma

Ministerstwo Przemysłu, Handlu, Inwestycji i Gospodarki Cyfrowej: www.mcinet.gov.ma, www.mce.gov.ma

Ministerstwo Mieszkalnictwa i Polityki Miejskiej: www.mhu.gov.ma

Sekretariat Generalny Rządu: www.sgg.gov.ma

 

Instytucje i urzędy

Bank Al-Maghrib (bank centralny): www.bkam.gov.ma

Marokańska Agencja Rozwoju Inwestycji (AMDI): www.invest.gov.ma

Casablanca Stock Exchange: http://www.casablanca-bourse.com/bourseweb/index.aspx

Państwowy Urząd Kolei (ONCF): www.oncf.ma

Państwowy Urząd Energii Elektrycznej i Wody Pitnej (ONEE): www.one.org.ma, www.onep.ma

Państwowy Urząd Węglowodorów i Kopalń: www.onhym.com

Marokański Urząd Własności Przemysłowej i Handlowej (OMPIC): www.ompic.org.ma

Marokański Zarząd Ceł i Podatków Pośrednich (ADII): www.douane.gov.ma

Urząd ds. Obrotu Dewizowego (Office des Changes) : www.oc.gov.ma

Państwowa Agencja Regulacji Telekomunikacji (ANRT): www.anrt.ma

Biuro Targów i Wystaw w Casablance (OFEC): www.ofec.ma

 

Samorządy gospodarcze

Generalna Konfederacja Przedsiębiorstw Maroka (CGEM): www.cgem.ma

 

Prasa ekonomiczna

„L’Economiste” (dziennik): www.leconomiste.com

„La vie économique” (tygodnik): www.lavieeco.com

„Finances News Hebdo” (tygodnik): www.financenews.press.ma

„Challenge” (tygodnik): www.challenge.ma

„L’Economie et entreprises” (miesięcznik): www.economie-entreprises.com

„Les 500 plus grandes entreprises marocaines” (rocznik): www.les500.com

 

Izby handlowo-przemysłowo-usługowe

Casablanka: www.ccisc.gov.ma

Rabat: www.rabat.cci.ma

Agadir: www.ccis-agadir.com

Fez: www.ccisfes.org

Khouribga: www.khouribga.cci.ma

Marrakesz: www.ccismar.org

Meknes: www.meknescci.ma

Oujda: www.ccis-oujda.ma

Settat: www.ccisettat.org

Tetouan: www.ccist.ma

 

Portal marokańskiej administracji publicznej

www.service-public.ma (dane adresowe, procedury i przepisy, itp.)

 

 

Źródła: MR, PAIZ, PAP, MSZ, Bank Światowy


 

 

 





Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert