Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLicencje, certyfikaty, świadectwa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-25 11:28:47
maroko, certyfikaty, licencje

Zarówno marokański system homologacji, jak i obowiązujące wymagania w zakresie norm i wymagań technicznych zasadniczo nie odbiegają od powszechnie obowiązujących na świecie i w większości rozwiniętych krajów.

 

 

Certyfikaty 

 

Marokańskie prawodawstwo i rozwiązania w tym względzie w coraz większym stopniu są zbieżne z regulacjami unijnymi. Wynika to z procesu harmonizacji legislacyjnej z przepisami unijnymi w związku z rozpoczęciem procesu negocjacji pomiędzy UE a Marokiem umowy DCFTA. W przypadku braku ustanowionej normy i wymagania technicznego w Maroku, zwykle stosowane są obowiązujące w tym zakresie przepisy unijne.

Maroko współpracuje z Unią Europejską w dziedzinie harmonizowania prawodawstwa technicznego. Ujednolicane są normy, przepisy i standardy. W przypadku uregulowań dotyczących produktów przemysłowych, marokański system ustala obowiązkowe normy jedynie wtedy, gdy ich wymogi dotyczą zdrowia, bezpieczeństwa, higieny i ochrony środowiska. W takich sytuacjach, są one stosowane zarówno do produktów importowanych, jak i produkowanych w kraju.

Według informacji zawartch w „Przewodniku rynkowym dla przedsiębiorców”, przygotowanym w ramach projektu „Wsparcie rozwoju polskiego eksportu”, wśród głównych wyrobów podlegających normom obowiązkowym są m.in.: sprzęt elektryczny, urządzenia gazowe, sprzęt AGD, materiały budowlane, zabawki.

Ministerstwo Przemysłu, Handlu Inwestycji i Gospodarki Cyfrowej uruchomiło krajowy system akredytacji, którego zadaniem jest dostosowanie marokańskiej działalności gospodarczej do wymagań międzynarodowych. System jest już przygotowany dla laboratoriów badawczych i wzorcowania. Próbki produktów są analizowane przez laboratoria Ministerstwa lub przez Państwowe Laboratorium Testów i Badań (LPEE).

Normalizacja, kontrola jakości i certyfikacja to kompetencje Dyrekcji Normalizacji i Promocji Jakości Ministerstwa Przemysłu, Handlu, Inwestycji i Gospodarki Cyfrowej, która od 2005 roku korzysta z pomocy technicznej finansowanej przez Unię Europejską w ramach programu MEDA.

W 1999 roku powstał przy tym ministerstwie Marokański Związek na rzecz Jakości (UMAQ). Jest to stowarzyszenie wspierające lokalne inicjatywy na rzecz promocji jakości. UMAQ zajmuje się także koordynowaniem i wspieraniem wszystkich organizacji funkcjonujących w tej dziedzinie. Według „Przewodnika”, rozpoczęty we współpracy z UMAQ program pomocy przedsiębiorstwom w zakresie poprawy jakości wpisał się w projekt realizowany w ramach MEDA.

W przypadku produktów rolno-spożywczych, kontrola sanitarna i fitosanitarna jest regulowana ustawodawstwem z 1984 r. uzupełnionym o ustawy, teksty wykonawcze i okólniki ministerialne. Kontrolowany jest produkt gotowy i jego komercjalizacja, a nie stadium produkcji czy przetwarzania.

Kontrolę jakości produktów żywnościowych przeznaczonych na eksport przeprowadza Autonomiczny Urząd Kontroli i Koordynacji

Eksportu – EACCE podlegający Ministerstwu Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Rybołówstwa Morskiego. W 2002 roku otrzymał on od Unii Europejskiej zezwolenie na wykonywanie kontroli jakości produktów rolniczych i rolno-spożywczych przeznaczonych na rynki krajów UEi.

Wejście w życie 1 stycznia 2005 roku rozporządzenia 178/2002/EC (szczególnie artykułów 11 i 18) regulującego ogólne zasady europejskiego prawa żywnościowego, nakłada na eksporterów marokańskich obowiązek dostosowania się do jego wymagań. Jest to konieczne, by mogli zachować udziały w rynku produktów żywnościowych. Natomiast system HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych) obowiązuje na eksportowaną żywność marokańską od 2006 roku.

 

Ważne linki

 

  • Laboratoire Public d'Essais et d'Etudes (LPEE): www.lpee.ma/
  • Dyrekcja Normalizacji i Promocji Jakości Ministerstwa Przemysłu, Handlu, Inwestycji i Gospodarki Cyfrowej: www.mcinet.gov.ma
  • Marokański Związek na rzecz Jakości UMAQ: www.umaq.org.ma/
  • Autonomiczny Urząd Kontroli i Koordynacji Eksportu – EACCE: www.eacce.org.ma
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert