Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Maroku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-25 10:58:31
maroko, praca, świadczenia socjalne, zawody

Marokański rynek pracy jest mocno nasycony własnymi, krajowymi kadrami. Szansa na ewentualne zatrudnienie pojawia się tylko okresowo, gdy realizowane są inwestycje wymagające fachowej wiedzy, niedostępnej na tutejszym rynku.

 

 

Po szerokim otwarciu marokańskiego rynku pracy w latach siedemdziesiątych, gdy zatrudniano zagranicznych specjalistów, w tym z Polski (lekarzy, inżynierów, nauczycieli), obecna polityka zatrudniania cudzoziemców w Maroku ma charakter restrykcyjny.

Przepisy dotyczące zatrudniania pracowników są zawarte w Kodeksie pracy. Podjęcie przez cudzoziemca pracy na podstawie indywidualnej umowy o pracę w Maroku wymaga jej zatwierdzenia przez Wydział Zatrudnienia Migrantów w Dyrekcji Zatrudnienia Ministerstwa Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (zarządzenie ministra z 09.02.2005 r., opublikowane w Dzienniku Urzędowym 17.03.2005 r., które weszło w życie 15.05.2005 r.).

Podanie o zgodę na podjęcie pracy musi zawierać szereg dokumentów, w tym m.in. formularze prośby o zatwierdzenie umowy o pracę, formularze umowy o pracę dla cudzoziemców, kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe pracownika, a także zaświadczenie wystawione przez Krajową Agencję Promocji Zatrudnienia i Kwalifikacji – ANAPEC (www.anapec.org), stwierdzające brak miejscowych kandydatów mogących podjąć pracę proponowaną pracownikowi zagranicznemu.

Z obowiązku wystąpienia o zaświadczenie do ANAPEC zwolnieni są m.in.:

  • małżonkowie obywateli marokańskich
  • osoby urodzone w Maroku, które mieszkały w tym kraju przynajmniej sześć miesięcy
  • osoby zarządzające lub współzarządzające firmami oraz akcjonariusze
  • eksperci wykonujący ekspertyzy techniczne w okresie nie przekraczającym sześć miesięcy
     

Umowy o pracę dotyczące zawodów regulowanych przekazywane są do zaopiniowania przez Sekretariat Generalny Rządu, a w niektórych przypadkach przez kompetentne ministerstwo. Cudzoziemcy mogą wykonywać w Maroku niektóre z zawodów regulowanych pod warunkiem, że w kraju, z którego pochodzą pracownicy zagraniczni, obowiązuje zasada wzajemności w dostępie obywateli marokańskich do tych zawodów.

W przypadku pierwszego wystąpienia o zgodę na podjęcie pracy, zezwolenie jest zazwyczaj wydawane na jeden rok. Przedłużenie może nastąpić na jeden rok lub dwa lata, w zależności od potrzeb pracodawcy.

Istnieje również możliwość uzyskania zezwolenia czasowego na wykonywanie pracy w okresie 3, 6 lub maksymalnie 9 miesięcy. Podanie w tej sprawie musi zawierać formularz prośby o zezwolenie czasowe i kopię paszportu. Niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na podjęcie pracy zarobkowej nawet w przypadku pobytu nie przekraczającego 90 dni, który nie wymaga dopełnienia formalności związanych z wystąpieniem o kartę pobytową. Osoby, które nie spełniają wymogów uzyskania zezwoleń, mogą zostać wydalone z tego kraju. 

Firmy polskie, które starają się o podwykonawstwo kontraktów w Maroku, powinny przy negocjowaniu umów z firmami zagranicznymi położyć nacisk na konieczność załatwienia przez nie wszystkich formalności związanych z pobytem i zatrudnieniem własnych specjalistów. Jest to o tyle ważne, że nawet w przypadku przedsiębiorstw zagranicznych, które wygrały przetargi na realizację zamówień publicznych w Maroku, liczba zatrudnionych cudzoziemców nie może przekroczyć 30 proc. ogółu pracowników.

 

Prawa konsumenta

 

W Maroku zasadniczym aktem prawnym regulującym kwestie ochrony praw konsumentów jest ustawa n 31-08, która weszła w życie 7 kwietnia 2011 r. Resortem koordynującym ww. kwestie jest ministerstwo przemysłu, handlu, inwestycji i gospodarki cyfrowej - Ministère de l’Industrie, du Commerce, de l’Investissement et de l’Economie Numérique.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert